Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

ZBOŽÍ V AKCI

Naše cena 3 800 Kč (152 EUR)
Naše cena 1 000 Kč (40 EUR)
Naše cena 8 350 Kč (334 EUR)

NOVINKY

arr3Koberce na EMKO NÁBYTEKVíte, co je u nás nového? V naší nabídce nyní najdete také velmi kvalitní kusové... arr3EXTRA SLEVA  Vážení zákazníci, připravili jsme pro Vás EXTRA SLEVU 20 % na celý nákup! SLEVOVÝ KÓD EMKO20... arr3EMKO NÁBYTEK s.r.o. - změna právní formy  Vážení zákazníci a obchodní partneři,   dovolujeme si vás informovat o změně právní formy... arr3Platební brána GoPay Díky platební bráně GoPay u nás nyní můžete zaplatit kartou online nebo prostřednictvím Vašeho...

Jak na skvrny a nečistoty
Jak na skvrny

Každého již jistě zaskočila nečekaná skvrna na nové sedačce.

Po divoké párty zůstal na pohovce flek od červeného vína, váš domácí mazlíček zanechává na pohovce chlupy nebo jen máte malé děti, které neposedí.

Jak si účinně poradit se skvrnami toho nejrůznějšího druhu? O různých metodách čištění sedaček se již napsalo mnoho článků. I přesto se naši zákazníci na nás, jako na prodejce nábytku, často obracejí s žádostí o radu. Několik je najdete i v tomto článku.

Právě díky špatnému zacházení pohovka rychle ztratí barvu, tvar i vůni. Dlouhodobou nedostatečnou péčí o dominantu obývacího pokoje snadno snížíte její hodnotu a účelnost. Shrnout způsoby čištění nechtěných skvrn by bylo velmi jednoduché. Stejně však i velmi neprofesionální. Je třeba rozlišovat mezi jednotlivými povrchy sedaček. Také platí, že není skvrna jako skvrna!


Látkové sedačky

Drobné smítka, prach i chlupy vašich domácích mazlíčků odstraníte pomocí kartáče na šaty.

 

Na větší nečistotu stačí vysavač. Třeba si pomoci nástavci na čalouněný nábytek. Nastavte vysavač na nižší otáčky, aby se uvolněné vlákna pod silným tlakem z textilie nevytahovaly.

 

Textilní čalounění můžete vyklepat pracháč. Na pohovku položte dobře vyždímanou velkou bílou hadr namočený v čisté vodě. Údery pracháč způsobí, že se prach snadno zachytí do hadru.

 

V poslední době je oblíbený i pěnový čistič přímo na látkové pohovky. Stačí jej nastříkat na povrch sedačky, nechat chvíli působit a pak setřít vlhkým hadrem.

 

Skvrny pomůže zlikvidovat i mýdlová voda. Vlhkým hadříkem třeme znečištěné místo, nikoli silně, abychom nepoškodili textilii. Nakonec na vysátí vlhkosti použijeme suchou bavlněný hadřík.

 

Silnější roztok mýdla nebo saponátu si zas poradí s mastnými skvrnami.

 

Na oživení barvy doporučujeme přetřít gauč hadrem, kterou namočíte do vody s trochou octa.

 

 

Sedačky z ekokůže (koženka)

Důležitou zásadou je nepoužívat žádné chemické prostředky ani přípravky určené na pravou kůži a už vůbec ne řezné kartáče.

Na základní péči postačí hadřík namočená v čisté vodě nebo ve slabém roztoku mýdla s neutrálním pH, pořádně ji vyždímejte.

Ekokůží můžete pravidelně ošetřovat i sprejem, který je speciálně určen na tento materiál.

Vděčným pomocníkem jsou dětské vlhčené ubrousky s neutrálním pH, kterými nečistotu či rozlitou tekutinu lehce setřete.

 
Skvrny od tekutin rychle vysajte papírovou kuchyňskou utěrkou, a potom vyčistěte vlhkým hadrem.

 

 

KOŽENÉ SEDAČKY

Odstraňování drobných skvrn je docela jednoduché. Stačí vám na to vlhký hadřík. Pomoci vám mohou i dětské vlhčené ubrousky nebo speciální čisticí přípravky na kůži.

 

Koženou sedačku z hladké kůže vyčistěte čistou bílou hadrem potřenou mýdlem. Skvrny vytírejte, snažte se je nerozmazat doširoka. Když kůže vyschne, ošetřete ji speciálním olejem na přírodní hladkou kůži nebo jemným, neagresivním krémem, jako je například nám všem známá Indulona. Krém vtírejte světlou čistou bavlněným hadříkem do povrchu sedačky. Nechte ho dobře vsáknout - nejlépe přes noc a sedačku několik hodin nepoužívejte.

 

Starší kusy koženého nábytku ošetřujte olejem nebo krémem několikrát za sebou. Po každém zaschnutí jejich zbytky dobře vytřete.

 

Čalounění z broušené kůže však nikdy neošetřujte tímto způsobem! Skvrny můžete odstranit speciální gumou, kterou můžete koupit v prodejnách obuvi. Chcete-li zlepšit vzhled jejího povrchu, jednoduše jej překartáčujte jemným kartáčkem.

 

Důležité je vědět, že koženou sedačku byste měli minimálně dvakrát ročně nastříkat impregnačním přípravkem.

 

Vyzkoušejte i mix octa a lněného oleje v poměru 1: 1. Tento recept si snadno poradí s jakoukoli nečistotou kožené sedačky.

 

JAK NA SKVRNY

žvýkačka:
 

Postačí obyčejný led. Znečištěné místo pořádně zchlaďte přitlačením ledové kostky. Potom žvýkačku seškrábněte nehtem. Na závěr potřete lihem.

 
Červené víno:
 

Polité místo ihned posypte solí. Pohltí vlhkost a částečně i červenou barvu. Vzápětí použijte minerálku, která uvolní špínu z jednotlivých vláken. Přebytečnou tekutinu odsajte papírovou utěrkou.

 
krev:
 

Na flek od čerstvé krve rozhodně použijte studenou mýdlovou vodu. Při zaschlých skvrnách můžete aplikovat citrónový roztok, který připravíte z lžičky citronové šťávy a ze 100 ml vody. Vetřete ho bílou hadrem do skvrny.

 
káva:
 

Pokud je skvrna od kávy čerstvá, můžete ji nejprve posypat solí a pomalu ji vytřít roztokem saponátu s vodou.

 
kakao:
 

Skvrny od kakaa je lepší navlhčit, potom přetřít neředěným saponátem a nakonec vyčistit kartáčem namočeným v saponátovém roztoku.

 
pivo:
 

Připravte si teplý roztok pracího prostředku, čistý hadřík a skvrnu jednoduše vymyjte, dokud se ze sedačky zcela neztratí. Nechte pořádně vyschnout.

 
Fleky od inkoustu nebo pera:
 

Odstraňte pomocí laku na vlasy a dočistěte mýdlovou vodou.

 
Mastné skvrny:
 

Na mastné skvrny použijte ocet nebo alkohol.

 
Blato:
 

Nejlepší vyčistěte po dokonalém zaschnutí a to kartáčováním kartáčem na tkaniny. Takové skvrny můžete také jednoduše vyčistit mýdlovou vodou.

 

"Suché" skvrny a nečistoty:

 

Prach, popel nebo pudr jednoduše vysajte vysavačem s nástavcem s kartáčkem. Při takových suchých skvrnách však nesmíte používat vodu!

 

Jak se zbavit zápachu sedačky?

 

Jedlá soda odstraní zápach a dezinfikuje povrch. Důležité je ji na konci dobře odstranit ze sedačky. Použijte k tomu vysavač.